Rozhodnutia, ktoré menia náš život

 rozhodnutia, rovnováha

23. mája 2019

Rozhodnutia, ktoré menia náš život.

Hovoriť NIE je téma sama o sebe a problém, s ktorým mnoho ľudí každý deň bojuje. Aj keď žijeme v dobe, kedy sa mnohí konečne naučili používať odmietnutie bez pocitu viny, stále ide o problematickú oblasť, v ktorej sa väčšina z nás necíti komfortne. A netýka sa to len priamej konfrontácie, kedy by sme radi odmietli ďalšie úlohy či poskytnutie pomoci. Často nedokážeme povedať NIE svojej lenivosti, zlozvyku alebo novej príležitosti, ktorá dostane prednosť pred rodinnými vzťahmi.

Poďme sa teda pozrieť ako sa môže NIE zmeniť zo strašiaka na nášho priateľa.

 Celý náš život tvoria rozhodnutia.

Každú chvíľu sa rozhodujeme ako budeme žiť, čo spravíme, komu pomôžeme, čo prijmeme, čo odmietneme. A nech sa snažíme akokoľvek, nie všetky naše rozhodnutia sú správne. O tom, či náš život môžeme považovať za úspešný, rozhoduje pomer dobrých a zlých rozhodnutí.

Ak prevažujú tie dobré, náš život pokladáme za úspešný, pretože je zmysluplnejší a my sme spokojnejší.

Ako k takému výsledku dospieť? Základom je robiť rozhodnutia vedome. Možno si teraz hovoríte, že každé rozhodnutie je vedomé, nie je to však tak. Naše podvedomie, výchova, zvyky a obavy za nás spravia väčšinu rozhodnutí a my sa preto ďalej  potácame medzi túžbou robiť veci inak a plávaním v bezpečných, ale často aj nepríjemných vodách naučených vzorov správania.

Ak teda chcete robiť svoje rozhodnutia vedome a prispieť tak k svojmu pocitu zmysluplnosti, poradím vám užitočný nástroj, ktorý vám na tejto ceste pomôže. Základom je, aby ste si pri každom, aj najmenšom rozhodnutí uvedomili, že vždy, keď hovoríte niečomu ÁNO, hovoríte zároveň niečomu inému NIE.

Pozrime sa na takú typickú tému, akou je prejednanie sa. O desiatej večer dostanete chuť niečo si „zobnúť“ z chladničky. Rohodnete sa ísť do chladničky a dať si ten nakrájaný syr, ktorý vás tak láka. Práve ste povedali niečomu áno a niečomu nie.

ÁNO sme povedali chutnému jedlu, plnému žalúdku, naplneniu svojej aktuálnej potreby, možno pokojnejšiemu spánku, ak ste mali fakt veľký hlad. Ak ste sa pritom príjemne rozprávali so svojím partnerom pri stole, tak ste povedali áno aj budovaniu vášho vzťahu.

NIE ste povedali zdravému tráveniu (pretože v noci náš žalúdok ide do kľudu a nestihne poriadne spracovať to, čo sme zjedli), povedali ste nie zdravému telu a nie ste povedali aj dobrej váhe a pokojnému spánku, ak ste toho zjedli priveľa.

Ak si takéto ÁNO poviete raz za tri mesiace, pravdepodobne sa nič nestane. Keď si však toto ÁNO poviete každý druhý deň, začne rásť. A s ním začne rásť aj vaše NIE. Tak sa tvorí váš život. V tomto prípade začne vaša váha stúpať a trávenie sa neprirodzene narúša a to prináša viac zdravotných komplikácií, atď. atď. …

   Robiť rozhodnutia vedome.

Každý si do tejto situácie môže dosadiť iné premenné. Keď vás v práci kolegyňa požiada o pomoc, aj keď vy ešte nemáte hotové svoje úlohy, môžete sa rozhodnúť – ak poviete ÁNO svojej ochote, zároveň poviete NIE splneniu svojich povinností. Ak váš partner potrebuje  podporu v krízovej životnej situácii a vy mu poviete NIE, zároveň možno hovoríte ÁNO narušeniu vzájomnej dôvery. Ak vaše dieťa tvrdohlavo trvá na tom, že bude večerať čokoládu a vy mu poviete ÁNO, zároveň hovoríte NIE jeho zdraviu a aj svojej autorite.

Želám vám, aby vaše rozhodnutia o tom, či poviete ÁNO alebo NIE, prichádzali z hlavy aj od srdca a aby ste ich robili vedome. To, koľkokrát hovoríme niečomu nie a koľkokrát áno, tvorí to, čo v našom živote prevláda a čo v ňom naopak chýba. Bude to zdravie alebo nadváha? Bude to práca alebo vzťahy? Bude to…?

Úspešný život plný správnych rozhodnutí vám praje

simi

Simona Socratousová

Soft Skills Trainer & Learning Consultant

  

0